Big brother

čtvrtek 9. červenec 2009 22:19

internet

Jak je tedy libo. Možná jsem na tom s inteligencí na štíru, možná si spoustu věcí nedomýšlím, ale vím, že tento článek byl již dnes napsán. Jen, zmizel. Nešlo ho obnovit nižádným způsobem. A tak teď píšu větu po větě. Každou si zálohuji a o každé se domnívám, že by mohla být důležitá. Ten článek, o Velkém bratru, je vlastně o mém kámošovi. A asi i trochu o nás. O každém. O všech, na které naši zaměstnanci, státní úředníci, něco vědí..... Věc se má tak:

Můj kamarád, byl kdysi dávno přistižen při "krádeži" žárovek z automobilu, který bysme obecně zvali odstaveným či nepoužitelným. Policie byla v místě, na místě. Sepsala protokol, vyvolala občanskoprávní řízení. Kamarádovi bylo vyčiněno Ty, ty, ty. A voda se zavřela.

Až do doby círka před dvěmi měsíci. Silniční kontrola. "Vaše doklady, doklady od vozu, vystupte si prosím z vozu, dýchněte si." Inu běžná rutina. V poho. Mladší příslušník odběhl k notebooku, schovanému uvnitř služebního vozu. Za několik málo okamžiků se vrátil. "Můžete nám otevřít zavazadlový prostor?"

Kamarád ochotně otevřel, nic netuše, co bude následovat. "Ještě pořád kradete?" S údivem se na příslušníka (Policie ČR) podíval. "Já? Proč bych měl krást?" "No, my si takový ptáčky hlídáme, to víte, krást se nesmí." "Ne, nekradu. Kde jste na to přišli?" "My víme všechno, tak jeďte."

Pominu-li, že na sedadle spolujezdce seděla potencionálně lepší přítelkyně kamaráda, pominu-li, že fakt vybral žárovky z odstaveného auta, pominu-li fakt, že od onoho "přestupku" uběhlo více než patnáct let, pak i tak mi to nedá, abych se nezeptal. StB o nás věděla něco, dnešní státní aparát včetně blbého policisty, o nás ví všechno. Jak to? Kde je ta svoboda? Odpuštění, láska, pochopení? Kde je promlčecí lhůta? Za přestupek!

To všechno mělo dohru. Kamarád hovořil se soudcem. A soudce pravil: "existuje databáze takzvaně veřejná. Když je trest smazán, je i ve veřejné databázi smazán. Pro občany, instituce i firmy. Tedy, pokud nemají známé. Já mám přístup k té druhé databázi. Neveřejné. A tam se o lidech kolikrát dozvíme věcí."

Nikdo nic neví. Veřejně neřekne. Ale všichni zaměstnanci veřejné správy vědí o každém všechno. Jen blbej policajt to vykecal. A my všichni je za to ještě platíme. A vůbec se nebojíme Velkýho bratra, když nám chtěj do aut nastrnadit ty digitální karty, když nám chtěj vzít otisky prstů. Pořád dáváme jen na kecy.

Otáčejí si nás kolem prstů a my kýváme a přizvukujeme. Naši vlastní zaměstnanci! Poslanci, úředníci, instituce. Dnes, tady říkám. Nevěřím jedinému politikovi ze stávající nomenklatury. Byť by se schovával za TOP. Musí přijít nové a nezkorumpované. Stávám se členem Českých pirátů. Přeji vám báječný pátek plný úsměvů z nevědomosti. Vězte, Velký bratr Vás sleduje bez SSSR i bez Stb. Poučil se z jejich chyb a tak se už nikdy nedočkáte zveřejnění archívů.

Citátek nakonec? Tu je: "Lepší při vědomí žít, než se nechat zotročit" Dustin Hofman

Protože nevím, esli to tu vyjde, předávám dál.

Karel Dobrota