UKRADENÝ ČAS

pátek 16. říjen 2009 04:55

Modry = Letni
wikipedie

Dnes je 16. října Léta Páně 2009.  Venku běsní rozlícené živly.  Matka Příroda se s námi nemazlí. Na některých místech našich hor napadl skoro metr sněhu, vlaky se nemohou dostat do svých cílových stanic, náhradní (tedy autobusová) doprava nefunguje, protože se silničáři na spousty silnic vůbec nedostali.  Zimní idylka jako vyšitá. Vím, je relativně brzy na příchod sněhu, vánic, mrazů a omrzlin. Jsou ale tady.

O to horší je pro mě dnešní ráno. Venku zima jak v morně, jen my, obyčejní lidé máme na svých budících stále ještě letní čas. Zamyslíme-li se nad pojmem „Letní čas“, vybaví se nám pohoda slunečných jiter, polehávání na plážích, nádherné procházky večerní přírodou kdy cvrčci cvrkají, Příroda dýchá a vydává ovoce předešlých dní. 

Letní čas o kterém však píši, nemá s touto pohodou pranic společného. Je to ten čas, který nás nutí, navzdory Přírodě, navzdory našemu vlastnímu tělu vstávat místo ve tři, již ve dvě, místo v pět, již ve čtyři, místo v sedm, již v šest.  Vyberte si dle svého uvážení a pracovního nasazení. Ovšem faktem je, že to je jediné co si můžete vybrat. Zkuste spát podle Přírody…. Brzy přijdete o své místo. Zkuste cestovat podle Matky Přírody. Nedostanete se tam, kam potřebujete, včas.

Proč? Protože společnost má zaveden Letní čas. Vzepřete se společnosti a společnost vás svou setrvačností ušlape. Byť by vaši snahu o vzepření se brala se sympatiemi a pochopením. Ta vzpoura je hezká, řeknou si vaši bližní, milá a má pravdu. Ale mě jede vlak. Já na ni nemám ČAS. A smířeni s krádeží vlastního času pospíchají na první ranní spoj. 

Poprvé byla lidem hodinka ukradena v období První světové války. Potom lidem hodinku ukradli v Rusku či Německu ale i v Americe v období 2. světové války. Z důvodů ekonomických. Údajně. Ale prd.  Oni ji lidem vzali z důvodu kázně a pořádku. Když zotročím národ hodinou jejich času, chvíli možná bude reptat. Ale pak ohne hřbet a mlčí a táhne. Je to zákon a zákon jim ukládá. Pak se můžou na občany postupně valit další povinnosti. Delší pracovní doba, totální nasazení a další a další. Říše to potřebují. A národ mlčí a ohýbá hřbet. 

Podruhé nám hodinu ukradli v sedmdesátých letech minulého století. Nebyli to komunisté. Byla to celospolečenská objednávka.  V šedesátých letech totiž lidé měli příliš svobodné myšlení. A to se muselo zatrhnout. Nejjednodušší řešení? Ukrást jim hodinu jejich času. Ubylo úsměvů, přibylo starostí co s chybějícím časem. Oba tábory, jak ten kapitalistický, tak ten socialistický, lidem líčili, jak je to prospěšné pro ekonomiku, jak oni musí, když to zavedli ti druzí. Mezinárodní spoje, přílety, odlety. 

Prd. Bylo potřeba zkrotit květinové děti, děti Pražského jara, oportunisty a další věčné kverulanty. Když to fungovalo Hitlerovi, i jim to fungovalo. A funguje dodnes. Z původního půl roku je už dneska skoro osm měsíců. Únava organismů se projevuje. Projevuje se třeba i tím, o kolik úsměvů míň po ránu rozdáváme. Projevuje se nevysvětlitelnou a takřka permanentní únavou. Projevuje se tím, že na nic vlastně vůbec nemáme ČAS. Ukradená hodina se po kapkách načítá a načítá. 

Mluvíme o svobodě, mluvíme o tom, jak je krásné se z ní těšit. Jaká svoboda, když mi po ránu chybí ukradená hodina času? Kde ji mám za celý Boží den dohonit? A tak utíkáme a honíme svou hodinu. A nestaráme se, co se děje. Jsme unaveni honem za hodinou a těm, co nám vládnou, už nemáme sílu šlapat na přezky.  On to ale Hitler byl koumák, co říkáte? 

Žil kdysi pekař. Svým během za ukradenou hodinou se tak vyčerpal, až zemřel. Podával stížnosti, bojoval za nás všechny a my ho měli jen za takového tichého blázna. Cvoka. Dyť šel vlastně proti SPOLEČNOSTI. Milé, ale nám by ujel vlak. Krásné na celé věci je to, že ekonomický efekt této krádeže nikdy nikdo neprokázal. Ale o to už jsme my, honící se celý den za ukradenou hodinou, neměli čas se zajímat. Natož si stěžovat, protestovat, bouřit se… Stačí jeden blázen. Milý, rozumný, ale jen blázen. 

Kdo by dnes šel proti společnosti, která nám dává ten luxus, že nám přistaví vlaky, autobusy, tramvaje i metro o hodinu dřív, abychom si nevšímali moc toho, že nám tu hodinu prostě ukradli? Vždyť máme veškerý luxus a komfort hromadné dopravy. Nebo i vlastního auta s klimoškou… 

Dnes je 16.října Léta Páně 2009. Je šedesát čtyři let a pár měsíců od konce Druhé světové války. Venku řádí zima. Ale my máme Letní čas. Dali nám letní čas a ukradli hodinu. A kde jsou cvrčkové, chladivé drinky, plážový volejbal, procházka dozrávající Přírodou? Já bych vám to řek. Ale zkuste si odpovědět sami. I vy jste okradeni. Jedno, jestli jedete v Bavoráku nebo šalinou. I vy máte ohnutý hřbet a únavu v očích. I vy…..

Karel Dobrota